Çocuklarda Mastürbasyon

Çocuklarda Mastürbasyon

"Küçük bir çocuk, ceza, öğreti ve tabular olmadan hayatını dolu dolu yaşamakta özgür bırakılırsa, yaşamını; tüm merakını cinsel organına vermeyecek kadar ilginç bulur."

cocuklarda masturbasyon 2

Kelime anlamı olarak, kişinin cinsel hazzı kendi kendine yaşaması olarak tanımlanabilmektedir. Her ne kadar ergenlik döneminde öğrenildiği düşünülse de, aslında gerçek, birçok çocuğun mastürbasyon yaptığıdır. Çocuğun, cinsel organını keşfetmesi ile birlikte mastürbasyon davranışı gözlemlenebilir. Elbette her çocuk mastürbasyon yapar gibi bir şey söylemek doğru değildir. Ancak çocukların çoğunda görüldüğü de bilinen bir gerçektir. Çocuğun koltuğa, sandalyeye vb. cisimlere sürtünmesi, cinsel organıyla oynaması, mastürbasyon göstergesi şeklinde değerlendirilebilir. Çocuğun mastürbasyon yapması, davranış bozukluğu olduğunu göstermez. Mastürbasyon büyümeyi engelleye bir olgu da değildir, hastalığa da yol açmaz. Bu çocuk için ilginç bir deneyimdir. Merak uyandırır ve tepki gösterilmezse, yasaklanmaz veya eleştirilmezde, çocuğun büyümesi, ilgisinin cinsellikten, sosyalleşmeye kayması ile kendi kendine ortadan kaybolabilecek bir durumdur. Ancak mastürbasyonun yasaklanması, bu eylemi gerçekleştirdiği için çocuğa kızılması ya da çocuğun eleştirilmesi, bu eyleme olan merakı arttırır ve mastürbasyonun devamına neden olur.  Çünkü yasaklamalar her zaman çocuğun ilgisini çeker. Şöyle düşünün, küçük bir çocuğa göre ağız, cinsel organdan daha ilginçtir. Ebeveynler, ağız hareketlerine karşı, cinsel organlarına gösterdiği aşırı ve abartılı tepkileri gösterse, parmak emme ve öpme eylemi, değişik bir nitelik kazanırdı...

Şu husus unutulmamalıdır; çocuğa yasak kılınmaması demek; sevinçli, mutlu, istekli ve aslında çok da mastürbasyona ilgi duymayan çocuklar demektir. Mastürbasyon yasağı ise, mutsuz, strese bağlı olarak bağışıklığı zayıf, kendisine ve bunun sonucu olarak başkalarına öfke duyan, benlik saygısı düşük çocuklar demektir.

            

.

...

Uzman Psikolog desteği için iletişime geçin

BENİ ORAYA GÖTÜR